Zpět na úvodní stranu-kraje Vyhledávání podle seznamu regionů Vyhledávání podle seznamu obcí Anglická verze Německá verze

Kraj: Jihomoravský

Region: Vyškovsko

Část regionu: Vyškov

Obec: Luleč

Luleč - starobylá vesnička ležící ve Vyškovské bráně sevřená Drahanskou vrchovinou a Litenčickou pahorkatinou zvolna přechází do brněnské nížiny. Širokému okolí zde vévodí na jednom z kopců půvabný kostelík sv. Martina. Stojí na místě, které již v nejstarších dobách pravěku vyhledávali naši předkové, aby zde nacházeli útočiště a provozovali zároveň své řemeslo. Mlčenlivými svědky těchto zašlých časů jsou zachovalá opevnění mohutného hradiska a pravěkých sídlišť, kterých si však při návštěvě všimne jen odborník. Také nenápadný systém terénních nerovností nad kostelem sv. Martina skrývá v sobě tajemství středověku. Málokdo z nezasvěcených by zde hledal gotický hrad s více než stoletím konkrétní historie, ukryté ve sbírkách pergamenů našich archívů.
Luleč proslula jako přitažlivé rekreační letovisko s přírodním koupalištěm U Libuše. Zdejší kraj také okouzlil řadu význačných osobností, jako např. Jiřího Mahena, Oldřicha Mikuláška, Josefa Kainara, Jana Skácela, Ivana Kříže, herečky Vlastu Fialovou, Věru Ferbasovou, Jiřinu Štěpničkovou a další. 
Z památek, které se dochovaly uveďme dřevěnou zvoničku na návsi z r. 1825 a sochu sv. Jana Nepomuckého před kostelem sv. Isidora.

OÚ Luleč, PSČ 683 03, 

Tel.:0507/353272


Zpět na mapu celého regionu Vyškovsko