Vyhledávání podle seznamu regionů Vyhledávání podle seznamu obcí Anglická verze Německá verze Zpět na úvodní stranu-kraje

Táborsko
 

 
1.Sedlec-Prčice
2.Sudoměřice u Tábora
3.Mladá Vožice
4.Jistebnice
5.Tábor
6.Radenín
7.Všechlapy
8.Želeč
9.Bradlín
 
 
 
 
 


Zpět na navigaci Jihočeského kraje

 

Náhled celého produktu

Kraj: Jihočeský

Region: Táborsko

Jihočeský kraj-region Táborsko-část regionu Sedlec,Prčice Jihočeský kraj-region Táborsko-část regionu Sudoměřice u Tábora Jihočeský kraj-region Táborsko-část regionu Mladá Vožice Jihočeský kraj-region Táborsko-část regionu Jistebnice Jihočeský kraj-region Táborsko-část regionu Tábor Jihočeský kraj-region Táborsko-část regionu Radenín Jihočeský kraj-region Táborsko-část regionu Všechlapy Jihočeský kraj-region Táborsko-část regionu Želeč Jihočeský kraj-region Táborsko-část regionu Bradlín 

Táborsko, podhorský kraj rozléhající se na jih od Blaníku je bohaté především historickými památkami. Pamatuje hrdou slávu husitského hnutí, které v této lokalitě našlo útočiště. Svědčí o tom už stejnojmenné město Tábor, ležící v centru oblasti – husité ho vybudovali jako svou základnu v roce 1420 a symbolicky nazvali podle biblické hory. Dodnes se v něm zachovaly části městského opevnění, epocha husitských bojů je velmi dobře zmapována v městské Husitském muzeu .

Kraj oplývá řadou významných historických i přírodních památek: v Kozím Hrádku ležícím nedaleko Tábora pobýval v letech 1412-14 Mistr Jan Hus, v malebné krajině u Mladé Vožice se nachází barokní zámek i barokní kaple vystavěná na místě bývalého královského hradu, pověstná je i Chýnovská jeskyně, unikátní krystalickým vápencem s pruhy amfibolitů a navazujícím rozsáhlým podzemním systémem chodeb.

U Votic začíná kraj, který pro jeho typické chladné podnebí nazval spisovatel Karel Herben Českou Sibiří. Na jih se táhne k Táboru, na západ potom až k řece Vltavě. Svou krásou upoutá zvláště na podzim, kdy listí vybarví stromy – ty dávají vyniknout nádheře lesů a hájků střídajících se rytmicky s drobnými políčky, pastvinami nebo stráněmi posetými sytě červenými šípky.

K neopomenutelným přírodním krásám náleží malebná kotlina Český Meran u Sedlce-Prčic i blízká Čertova hrbatina s hlubokým až pralesovitým porostem a  nehybnými „stády“ žulových kamenů.