Zpět na úvodní stranu-kraje Vyhledávání podle seznamu regionů Vyhledávání podle seznamu obcí Anglická verze Německá verze

Kraj: Středočeský

Region: Praha jih

Část regionu: Psáry

Obec: Jílové u Prahy

Jílové u Prahy.  Historické sídlo se nachází 20 km jižně od Prahy v malebné krajině Posázaví. Jeho více než 650letá historie je spjata s těžbou zlata, která však již byla ukončena. Jílové vzniklo jako hornická osada patrně v 1.polovině 13.století, ale první datovaná zpráva je až z 13.září 1331.   Největší rozkvět zaznamenalo město v době krále Karla IV., který v roce 1350 potvrdil Jílové jako královské město se všemi příslušnými právy a výsadami. Z této doby jsou také nejstarší památkově chráněné budovy ve městě - dům MINCE, kde je dnes umístěno muzeum, a radnice, která byla původně gotická z konce 14.století. V roce 1724 byla rozšířena a barokně přestavěna. Také kostel sv.Vojtěcha na náměstí byl postaven kolem roku 1450 na místě dřívější kaple. Je v něm krásný gotický deskový oltář, jehož originál je uložen v Národní galerii v Praze. Historický městský znak potvrdil v roce 1477 Vladislav Jagelonský, který stříbrného dvouocasého lva na červeném poli vylepšil tak, že jako klenot bylo na štít  postaveno počáteční písmeno panovníkova jména a jeho koruna. Tento znak používá město do současnosti.

V roce 1992 bylo město Jílové u Prahy jmenováno Ministerstvem kultury ČR městskou památkovou zónou. Byly tak potvrzeny historické kvality, které město zdědilo po předcích.  Středem kulturního dění ve městě je regionální muzeum specializované na těžbu zlata v Čechách.   Jílové u Prahy je ideálním východiskem turistických cest do překrásného kaňonu řeky Sázavy.

MÚ Jílové u Prahy, Masarykovo nám.194,

 PSČ 254 01        

tel.:02/9951304, 

fax: 02/9951313       

e-mail: radnice@jilove.cz      

www.jilove.cz

 

Zpět na mapu celého regionu Praha jih