Vyhledávání podle seznamu regionů Vyhledávání podle seznamu obcí Anglická verze Německá verze Zpět na úvodní stranu-kraje

Střední Posázaví
 

 
1.Chocerady
2.Chlum
3.Milotice
4.Vlašim
5.Zdislavice
6.Soutice
7.Načeradec
8.Miřetice
9.Studený
 
 
 
 
 


Zpět na navigaci Středočeského kraje

 

Náhled celého produktu

Kraj: Středočeský

Region: Střední Posázaví a Vlašimsko

  Středočeský kraj-region Posázaví,Vlašimsko-část regionu Chocerady Středočeský kraj-region Posázaví,Vlašimsko-část regionu Chlum Středočeský kraj-region Posázaví,Vlašimsko-část regionu Milotice Středočeský kraj-region Posázaví,Vlašimsko-část regionu Vlašim Středočeský kraj-region Posázaví,Vlašimsko-část regionu Zdislavice Středočeský kraj-region Posázaví,Vlašimsko-část regionu Soutice Středočeský kraj-region Posázaví,Vlašimsko-část regionu Načeradec Středočeský kraj-region Posázaví,Vlašimsko-část regionu Miřetice Středočeský kraj-region Posázaví,Vlašimsko-část regionu Studený

Kopcovitá krajina je tvarově velmi pestrá a různorodá -lesní obory  jsou střídány loukami, stráněmi a poli. Do řeky Sázavy se vlévá síť potoků a potůčků, terén je i osobitý velkým množstvím rybníků a vodních nádrží. Na řece zřetelně vyniká přehradní nádrž Želivka upoutávající pozornost řady lidí projíždějících po nedaleké dálnici. Zásobuje kraj pitnou vodou, a proto v ní není dovoleno ani koupání ani vodní sporty. Naopak zdobí krajinu a stává se z ní oáza čistoty a klidu. Ve svém dolním toku je už potom Sázava pojmem mezi vodáky - skýtá  řadu překrásných pohledů na tajemná vodní zákoutí i skrytá nebezpečná místa, kde se můžete nedobrovolně vykoupat.

Část regionu znázorněného na mapě spadá pod severozápadní část Českomoravské vrchoviny, se všemi jejími typickými znaky - chladnějším počasím, zadumaností, jakousi hrdou vnitřní vyrovnaností a neokázalou prostotou.

Co do historických a kulturních památek kraj vyniká bohatou slovanskou minulostí - svědčí o ní kláštery, především pověstný původní klášter v Sázavě. Posázaví je bohaté i počtem pozdějších církevních staveb - především kostelů a kapliček. lokalita se však může pochlubit i zachovalými zámky, které hrdě lemují břehy řeky Sázavy - ve Vlašimi, v Sázavě, ve Zruči nad Sázavou nebo Kácově, stejně jako tvrzemi a hrady, např. ve Stříbrné Skalici.

Posázaví vám nabídne širokou paletu stezek vhodných jak pro pěší turistiku tak cykloturistiku i podněty pro nezapomenutelné zážitky při pohledu na zachovalé přírodní i historické zajímavosti.