Vyhledávání podle seznamu regionů Vyhledávání podle seznamu obcí Anglická verze Německá verze Zpět na úvodní stranu-kraje

Pelhřimovsko

 
1.Mezilesí
2.Křešín
3.Želiv
4.Cetoraz
5.Nová Cerekev
6.Pelhřimov
7.Deštná
8.Kamenice
 9.Žirovnice
 
 
 
 
 


Zpět na navigaci kraje Vysočina

 

Náhled celého produktu

Kraj: Vysočina

Region: Pelhřimovsko

  kraj Vysočina-region Pelhřimovsko-část regionu Mezilesí kraj Vysočina-region Pelhřimovsko-část regionu Křešín kraj Vysočina-region Pelhřimovsko-část regionu Želiv kraj Vysočina-region Pelhřimovsko-část regionu Cetoraz kraj Vysočina-region Pelhřimovsko-část regionu Nová Cerekev kraj Vysočina-region Pelhřimovsko-část regionu Pelhřimov kraj Vysočina-region Pelhřimovsko-část regionu Deštná kraj Vysočina-region Pelhřimovsko-část regionu Kamenice kraj Vysočina-region Pelhřimovsko-část regionu Žirovnice

Pelhřimovsko je typické svou přírodní a tvarovou rozmanitostí – lesnaté porosty jsou střídány loukami, drobnými políčky se stráněmi. Do lokality zasahují z jihu dva důležité pásy pohoří – Jindřichohradecká pahorkatina a Křemešnická vrchovina. Kopcovitý terén nabízí řadu vrcholů – Strážici, Melechov a další, které skýtají nejen rozhled po blízkém okolí, ale za slunnějších dnů výhled až na vzdálenější Šumavu.

Ke krajině patří nezbytně voda – ať už se jedná o množství pramenišť, ale i o sítě potůčků, rybníků a jiných drobných vodních ploch. Mimochodem oblastí prochází hlavní evropské rozvodí – dělící čára mezi úmořím Černého a Severního moře. Mezi přírodní zajímavosti, které dotvářejí charakter regionu a které je nezbytné připomenout, se řadí i řada památných staletých stromů a rašelinné louky u Proseče – Obořiště.

Zasněná až zadumaná krajina vyniká řadou historických zajímavostí a památek, zdobí ji řada starých hradů i tvrzí – Želiv, Kámen (který dostal název od žulového podkladu, na němž je postaven), původních zámků – Červená Rečice, Růžkovy Lhotice, Košetina, Březina, Čížkov, Čechtice, Lukavec, Pacov,  církevních staveb – např. kostely v Pelhřimově, gotický kostel v Nové Cerekevi ad.

Místní názvy nám upomenou slavnou dobu husitského hnutí – Štítné (rodiště Tomáše ze Štítného) nebo místa, kde kázal Mistr Jan Hus – Husova kazatelna nebo vrch Kostelík.

Pelhřimovsko je protkáno pavučinou cyklistických stezek, pro které je vlnitý terén přímo stvořen. Spolu s ryzí přírodou a bohatou historií kraje tak nabízejí množství jedinečných a krásných výletů.