Zpět na úvodní stranu-kraje Vyhledávání podle seznamu regionů Vyhledávání podle seznamu obcí Anglická verze Německá verze

Kraj: Vysočina

Region: Pelhřimovsko

Část regionu: Nová Cerekev

Obec: Lidmaň

Lidmaň. Obec Lidmaň se nachází na Českomoravské vrchovině mezi městy Tábor a Pelhřimov. Ke katastrálnímu území náleží i osady z blízkého okolí: Bohutín, Hojava, Lhotka, Tvrziny, Lidmáňka.Dohromady zde žije  asi 300 obyvatel. Pro návštěvníky obce je k dispozici hostinec,obchod, v létě koupaliště a ve výstavbě je sportovní hřiště. V blízkém okolí jsou četné lesy a pro Jižní Čechy tolik typické rybníky. Turisté uvítají krásnou krajinu i turistické stezky vhodné pro rekreaci. První zmínka o obci je z let 1129-1253 a zachycena je i ve spisech Fr.Palackého. V husitských dobách byla vesnice zpustošena a vypálená.

Největší historickou památkou je kostel Nanebevzetí ležící ve středu obce. Před více jak  150 lety ho nechal postavit hrabě Kinský, majitel panství Černovického. Kostel je vystavěn v barokním stylu a jeho dominantou je secesní oltář s malbou Panny Marie. Další památkou je baldachýnová kaple sv.Jana Nepomuckého. Sošku sv.Jana Nepomuckého byla zrestaurována a nové mříže i křížek zhotovil umělecký kovář  pan Prášil.

OÚ Lidmaň,  PSČ 394 94                       

tel.:0364/492029

Zpět na mapu celého regionu Pelhřimovsko