Zpět na úvodní stranu-kraje Vyhledávání podle seznamu regionů Vyhledávání podle seznamu obcí Anglická verze Německá verze

Kraj: Ústecký

Region: Most

Část regionu: Meziboří

Obec: Meziboří

Meziboří je jedním z nejmladších měst naší republiky. Bylo vybudováno jako účelová sídlištní aglomerace pro zaměstnance okolních závodů a dolů a byly zde zároveň postaveny objekty škol a internátů pro žáky nejrůznějších učňovských oborů. Město leží v nadmořské výšce 550 m na strmých jihovýchodních svazích Krušných hor. První písemně doložený údaj o obci Schönbach je z roku 1398. Roku 1949 bylo rozhodnuto využít vesničku k výstavbě učňovských zařízení. Tento záměr byl později rozšířen na výstavbu moderního sídliště pro obyvatele obcí ustupujících těžbě hnědého uhlí. V roce 1956 přijala obec nový název Meziboří, výstižně charakterizující jeho polohu. Osada se čtyřmi tisíci obyvateli byla v roce 1960 povýšena na město. Město je vhodným východiskem pro pěší výlety do Krušných hor. Jsou zde vhodné podmínky i pro lyžařskou turistiku a horskou cyklistiku. Značené stezky vedou odtud na Klíny, Mníšek, Horu sv. Kateřiny a Brandov. Zde je také možnost přechodu hranice se SRN. 
Ze vzdálenějších turistických cílů je možno doporučit zámek Jezeří, kostel Nanebevzetí Panny Marie, hrad Hněvín, Okresní muzeum v Mostě, přehrady v Hamru a na Flájích, kde je kostelík sv. Jana Křtitele, klášter v Oseku, zříceninu hradu Rýzmburk a další. S využitím autobusové dopravy je možné navštívit v okruhu do 25 km další cíle: zámek v Duchcově, lesopark a Červený Hrádek v Chomutově, lanovku na Komáří Vížku, kostel sv. Jiří v Českých Zlatníkách, vodní nádrž Barboru u Duchcova, lázně Teplice a Bílina a další. Dva fotbalové stadiony, sportovní hala se saunou, atletická dráha, kurty na tenis a volejbal, sjezdová trať s vlekem, kuželna, víceúčelové kino s knihovnou a přímá návaznost na spoje MHD DP měst Mostu a Litvínova dávají nevšední možnost pro aktivní trávení volného času.


MěÚ Meziboří nám. 8.května 341

PSČ 435 13

tel.: 035/7748142, fax: 035/7748114

 

Zpět na mapu celého regionu Mostecko