Zpět na úvodní stranu-kraje Vyhledávání podle seznamu regionů Vyhledávání podle seznamu obcí Anglická verze Německá verze

Kraj: Středočeský

Region: Okolí Mělníka

Část regionu: Kostelec nad Labem

Obec: Kostelec nad Labem

Kostelec nad Labem leží na levém břehu řeky Labe, osídleném již v době kamenné a bronzové. V rovinaté krajině na malém návrší byl postaven kostelík zasvěcený sv.Martinovi. U kostela vznikl hřbitov, obehnaný zdí. Od návrší se osada rozrůstala dál kolem labských ramen. Město bylo založeno pravděpodobně Přemyslem Otakarem II. v 2. polovině 13.století. Prvními majiteli byli Boršové z Oseka. Později patřilo královně Elišce Přemyslovně a stalo se věnným městem českých královen. V roce 1424 se ve městě uzavřel Jan Žižka před spojeným vojskem Pražanů a šlechty. V roce 1486 byl Kostelec povýšen králem Ladislavem II.na město.      Nejstarší zpráva o kostelecké škole pochází již z roku 1465. Učitelé i žáci smýšleli husitsky a škola  byla pod přímým dozorem rektora univerzity pražské.

K významným památkám patří kostel sv.Martina postavený ve 2.polovině 13.století, přestavěný pozdně goticky a kostel sv.Víta s presbytářem, jehož vznik je datován do roku 1492.Kostel postavila kališnická rodina Sekerků ze Sedčic.  Z Kostelce pochází významná pěvkyně interpretka Verdiho děl Tereza Stolzová, nar.1834. Po celý život byla přítelkyní Verdiho a je známo, že on zkomponoval k příležitosti otevření Suezského průplavu operu Aida pro hlas této umělkyně. Pěvkyně zemřela v cizině a na její počest je na kostelecké radnici umístěna pamětní deska.

 

 

 

OÚ Kostelec nad Labem, Nám.Komenského, PSČ 277 13, tel.: 0202/881084, fax: 0202/881401

Zpět na mapu celého regionu Okolí Mělníka