Zpět na úvodní stranu-kraje Vyhledávání podle seznamu regionů Vyhledávání podle seznamu obcí Anglická verze Německá verze

Kraj: Olomoucký

Region: Hranicko

Část regionu: Lipník nad Bečvou

Obec: Helfštýn

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Jeho umístění na kopci v zalesněné krajině připomíná středověké sídlo ukryté před civilizací. Je však snadno dosažitelný po silnici. Ve své nynější podobě má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. stol. Jednotlivé architektonické útvary vznikaly však již od počátku 14. stol. Slohovou různorodost a velikost areálu ovlivnily časté přestavby a plošné rozšiřování, ale i záměrné poboření v roce 1656. Vliv na stavební vývoj měli i významní držitelé Helfštýna. 
Po zakladateli Fridušovi z Linavy to byli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna. Od 19. stol. byl hrad prezentován jako turistický a kulturní objekt. V současné době se stal přirozeným kulturní centrum regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston". Na hradě probíhájí stálé rekonstrukční práce.
Otevřeno dennně mimo pondělí: 
1. 4. - 30. 4. 9 - 17 hod, 4. 5. - 31. 8. 9 - 18 hod, 1. 9. - 31. 10. 9 - 17 hod.

Hrad Helfštýn, 

PSČ 751 53 Týn nad Bečvou, 

tel.: 0641/797093 

Zpět na mapu celého regionu Hranicko