Vyhledávání podle seznamu regionů Vyhledávání podle seznamu obcí Anglická verze Německá verze Zpět na úvodní stranu-kraje

Hodonínsko

 
1.Věteřov
2.Ježov
3.Uherský Ostroh
4.Hovorany
5.Ratíškovice
6.Veselí n.Moravou
7.Čejkovice
8.Hodonín
9.Strážnice
 
 
 
 
 


Zpět na navigaci  Jihomoravského kraje

 

Náhled celého produktu

Kraj: Jihomoravský

Region: Hodonínsko

Jihomoravský kraj-region Hodonínsko-část regionu Věteřov Jihomoravský kraj-region Hodonínsko-část regionu Ježov Jihomoravský kraj-region Hodonínsko-část regionu Uherský Ostroh Jihomoravský kraj-region Hodonínsko-část regionu Hovorany Jihomoravský kraj-region Hodonínsko-část regionu Ratíškovice Jihomoravský kraj-region Hodonínsko-část regionu Veselí nad Moravou Jihomoravský kraj-region Hodonínsko-část regionu Čejkovice Jihomoravský kraj-region Hodonínsko-část regionu Hodonín Jihomoravský kraj-region Hodonínsko-část regionu Strážnice

Krajina je z geografického hlediska typická především řekou Moravou - tepnou, která už v daleké historii tvořila přirozenou hranici mezi dvěma státními celky, Čechami a Slovenskem, dále Dolnomoravským úvalem, od východu lemovaném začínajícími výběžky Bílých Karpat, ze západu potom Kyjovskou pahorkatinou. O pradávné strategické pozici Dolnomoravského úvalu svědčí původní tvrze, jako jsou např. Hodonín nebo Rohatec, které chránily důležitou obchodní stezku. Rovinatá hraniční krajina pamatuje časté boje a mocenské zápasy svedené zvláště mezi uherským a českým státem.

Úrodná země byla odedávna pověstná tradicí v zemědělství. Dodnes se na ní pěstují teplomilné rostliny – kukuřice, cukrová řepa, meruňky a další. Dominantní plodinou se však stala vinná réva; v kraji snad není jediná víska, kde by se nepěstovaly ušlechtilé hrozny vína. Typické vinné sady se zdobenými sklípky dávají Slovácku osobitý půvab a kouzlo. Tajemství vinařského umění se dědilo z otce na syna, jednotlivé vesnice jsou tak dodnes pověstné svými značkami vín nejen v České republice, ale i ve světě. Vinná réva je častým námětem městských a obecních znaků i erbů.

Na mapě znázorněná krajina tvoří západní část Slovácka, jedinečného svou folklórní tradicí. Lidové zvyky dodnes objevíme  ve stavbách, lidových krojích, písních a tancích, ale především v udržovaných zvycích – neváhejte a zúčastněte se vítání jara, jízd králů, hodků, poutních cest, slavností lidových řemesel i neopakovatelných vinobraní.